Poprzedni temat «» Następny temat
popychacz przełony w Heliosie
Autor Wiadomość
Anonymous
Gość
Wysłany: Wto Gru 05, 2006 14:22   popychacz przełony w Heliosie

Witam.
Właśnie zakupiłem przejściówkę do M42 (taka zwykła chyba z duraluminium) dla Nikona (D50) i jestem kompletnie zielony. Przeczytałem dział forum dla początkujących i nadal mam mętlik w głowie.
Podłączyłem do aparatu zwykłego Heliosa-44M 2/58 i działa normalnie. Na forum (i nie tylko) mówi się i pokazuje jak zablokować popychacz przesłony. Wydaje się to konieczne w lustrzankach cyfrowych ale u mnie działa bez tego wszystko chyba tak jak powinno.
Czy jest mi w stanie ktoś to normalnie wytłumaczyć?
Pozdrawiam

Peri Noid

Wysłany: Wto Gru 05, 2006 15:08   

Owszem. Twoja przejściówka ma najwyraźniej kołnierz, który powoduje wciśnięcie tego popychacza. I masz spokój. Natomiast zapewne nie masz możliwości wyostrzenia na nieskończoność (ot, taka przypadłość Nikonów niestety).

Anonymous
Gość
Wysłany: Wto Gru 05, 2006 15:32   

Tylko że moja przejściówka nie ma takiego kołnierza i sprawdziłem bolec - jest nie wciśnięty, popychacz po założeniu obiektywu na body działa. W pozycji M przesłonę ustawiam normalnie, natomiast w pozycji A przesłona jest na pełnej dziurze - normalka, bo bolec nie jest wciśnięty.
To że nie ostrzy na nieskończoność to rozumiem, ale łapię tak do 1,5-2 metrów.
Nie wiem tylko jak wydłużyć chociaż odrobinę. 3 do 5 metrów max by mi wystarczyło.

Peri Noid

Wysłany: Wto Gru 05, 2006 21:38   

Ach, jak masz model z przełącznikiem A/M, to w ogóle nie jest to dziwne. Przełączenie na M działa dokładnie tak, jak wciśnięcie bolca. A nie wszystkie Heliosy mają przełącznik - zapewne opis, który czytałeś dotyczył właśnie modelu bez przełącznika.

Anonymous
Gość
Wysłany: Wto Gru 05, 2006 22:29   

Aha. No to wszystko jasne. Nie znam się na tych obiektywach, więc rozumiesz chyba moje zakłopotanie. Założyłem, że jest to na normalnym wyposażeniu heliosów, znaczy się ten przełącznik. Dzięki wielkie za wyjaśnienie.

A z innej beczki. Żeby ostrzyć na nieskończoność można usunąć blokadę pierścienia ostrości, aby przekręcał się trochę dalej. Jak tego dokonać? Chodzi mi bardziej o "dotarcie" do tego miejsca. Trzeba rozkręcić obiektyw od strony body i iść kawałek po kawałku? Czy jest może jakaś inna metoda? Boję się, ż mogę coś uszkodzić, np listki przesłony. Pomoże mi ktoś, np kierując do miejsca gdzie jest to opisane chociaż, bo ja nie znlazłem?
Pozdrawiam

Peri Noid

Wysłany: Sro Gru 06, 2006 01:12   

Jeśli chodzi o to, to na Heliosach się nie wyznaję (wiem tylko jak to zrobić w Rubinarach), ale obawiam się, że może ci się to nie udać. Niestety, taki urok Nikona, że bez przejściówki z soczewką większość obiektywów m42 na nieskończoność nie wyostrzy - nie ma jak przysunąć szkieł bliżej matrycy :-/
Napisałem "większość", bo pewnie są takie, które da się "stuningować" (oprócz wspomnianych Rubinarów i w ogóle obiektywów zwierciadlanych, ale to inna bajka).

Anonymous
Gość
Wysłany: Sro Gru 06, 2006 12:06   

Opierałem się na tym: http://forum.stock-photo.pl/viewtopic.php?t=326
Właśnie chodziłoby mi o usunięcie tego ogranicznika odległości, ale tak jak już pisałem nie wiem jak się do niego dostać. Bo takie rozkręcanie jakie jest opisane trochę dalej, choć ze zdjęciami to trochę mnie odstrasza.

Odpowiedz do tematu