Forum M42
Forum M42 - połącz aparat cyfrowy ze starym obiektywem manualnym

InfraRed - fotografia w podczerwieni - Canon 400D i zdjęcia w podczerwieni

Anonymous - Pon Kwi 16, 2007 14:39
Temat postu: Canon 400D i zdjęcia w podczerwieni
Witam,
mam takie pytanie.Czy ktoś z Was ma doświadczenie w robieniu zdjęć IR Canon-em 400D?Czy to prawda,że nie można nim robić dwukolorowych (niebieskie niebo i białe rośliny) IR-ek,bez usunięcia wbudowanego filtru sprzed matrycy?

Adam Czacha Fiedorowicz - Wto Kwi 17, 2007 10:02

Niestety, nikt nie posiada takich doświadczeń, osobiście namawiam do eksperymentów i podzielenia się wynikami na forum. Będzie to sprawa absolutnie pionierska. Ja w każdym razie jestem zainteresowany obejrzeniem dokonań na tym polu.
Michau - Wto Kwi 17, 2007 16:20

Adam Czacha Fiedorowicz napisał/a:
Niestety, nikt nie posiada takich doświadczeń, osobiście namawiam do eksperymentów i podzielenia się wynikami na forum. Będzie to sprawa absolutnie pionierska. Ja w każdym razie jestem zainteresowany obejrzeniem dokonań na tym polu.

Ja posiadam, ale niewielkie. Próbowałem z dwa miesiące temu Canon 400D + MC Pancolar 50/1.4 + filtr HOYA IR i wyniki były obiecujące. Trzeba się pogodzić z długimi czasami naświetlania (koniecznie statw albo super słoneczna pogoda). Podnoszenie ekwiwalentu ISO daje ogromne szumy więc kicha.Tylko że to była.... zima i efekty podczerwieni kiepskie - brak ulistnienia na większości roślin. Od tej pory nie miałem czasu się tym zajmować, spróbuję na dniach i dam znać.

Anonymous - Wto Kwi 17, 2007 16:39

Zrobiłam pierwszą fotkę IR 400D właśnie.Po ustwieniu balansu bieli z założonym filtrem na zieloną trawę otrzymałam zdjęcie w tonacji sepi (wcześniejsze zdjęcia wychodziły w tonacji krwistoczerwonej).Chodzi głównie o to,że próbowałam na tym zdjęciu zejść w PS-ie do niebieskiego nieba i białej trawy i niestety tu poległam.Nic nie potrafię z tym zdjęciem więcej zrobić :/.Doszły mnie słuchy,że 400D ma problem z robieniem dwukolorowych zdjęć w podczerwieni,a jak już wyżej pisałam,grzebać srubokrętem w aparacie nie mam zamiaru :)
Adam Czacha Fiedorowicz - Wto Kwi 17, 2007 23:20

Oczywiście Koleżanki i Koledzy wybaczą mi na pewno żart mający na celu "rozruszanie" tematu, który nota bene również mnie interesuje. Prosiłbym o przykładowe zdjęcia i podzielenie się Waszymi doświadczeniami.
Anonymous - Wto Kwi 24, 2007 10:12

łowca - wrzuć jakąś fotkę zobaczymy co da się z tym zrobić.
ElectricalStorm - Pią Lis 21, 2008 19:59

Ja zrobilem kilkanascie zdjec tym aparatem z filtrem hoya R72.
Efekt bardzo fajny, kolorystyke trzeba prostowac w PS.
Wpadaja po bokach kadru dziwne zafarby ale trzeba sie dobrze
przyjrzec zeby je zauwazyc. Ogolnie zdjecia akceptowalne.
Tyle ze czasy w sloneczny dzien to 20-30s i szum straszny wychodzi :/
Zdjecia mozna znalezc tutaj:
http://davidlondon.digart.pl/digarty/